Caroline Garcia – Ons Jabeur este prima semifinală la US Open. Video

Primele două jucătoare calificate în semifinale la US Open sunt Ons Jabeur și Caroline Garcia.

Finalistă la Wimbledon 2022, Ons Jabeur a trecut de Ajla Tomljanovic, cea care în turul al treilea a eliminat-o pe Serena Williams. A fost 6-4, 7-6(4) pentru jucătoarea din Tunisia, la capătul unui meci de o oră și 41 de minute. Este prima dată când Jabeur ajunge în această fază a competiției.

În cealaltă dispută a zilei, Caroline Garcia a trecut de Coco Gauff, favorita gazdelor.

A fost 6-3, 6-4 pentru franțuzoaică, după un meci de o oră și 37 de minute. Garcia, numărul 17 mondial, nu a reușit niciodată până acum să treacă de turul al treilea la Flushing Meadows. Ea a obținut cu această ocazie a 13-a victorie consecutivă în circuitul profesionist.

Ultima reprezentantă a Franţei care a ajuns în semifinalele unui turneu de Grand Slam a fost Marion Bartoli, campioană la Wimbledon în 2013.

Miercuri se dispută ultimele două partide din faza sferturilor de finală la simplu feminin: Karolina Pliskova (Cehia/N.22) – Arina Sabalenka (Belarus/N.6) şi Iga Swiatek (Polonia/N.1) – Jessica Pegula (SUA/N.8)