Nu ne-a ieșit nici cu puștii lui Pancu! România U20, învinsă la Arad de Italia U20

Cu aproximativ 1.500 de spectatori în tribune, puștii lui Daniel Pancu n-au reușit să subordoneze Italia. Care a rezolvat meciul din două faze.

Prima, în minutul 34, când Fabbian a profitat de respingerea în față a lui Sava și a deschis scorul. Iar a doua, la începutul reprizei secunde, când Ambrosino a reușit o execuție și a asigurat liniștea echipei.

La toată lumea e valabilă această vorbă. Că 2-0 e cel mai periculos scor. Numai în favoarea noastră, nu. Niciodată. În ciuda entuziasmului debordant al lui Ianis Stoica, n-am reușit mai mult decât un gol. Pe care Ianis l-a reușit dintr-un penalty obținut tot de el.

Selecționata U20 are programate ultimele două meciuri din acest an în luna noiembrie. Ambele la Arad, în Elite League U20, competiție amicală. Al doilea e luni, 21 noiembrie, ora 20:00, cu Polonia U20. În primele jocuri, „tricolorii” au pierdut, 1-2 cu Cehia U20 și 0-1 cu Germania U20.

România U20: Sava – Mitran, Ignat, Ilie, Borza – Pandele, Mihai, Filip – Bratu, Cojocaru, Bani Rezerve: Toroc, Oncescu – Buta, Rimovecz, Perianu, Andronache, Stoica, Amzăr, Ciuciulete, Pop, Mogoș, Radu
Selecționer: Daniel Pancu

Italia U20: Desplanches – Zanotti, Ghilardi, Fontanarosa, Giovane – Faticani, Fabbian, Ndour – Fazzini – Nasti, Ambrosino
Rezerve: Zacchi, Sassi – Mulazzi, Turicchia, Pieragnolo, Palombo, Fiumano, Duccio, Nergara, De Nipoti, Montevago, Cassabo, Satriano
Selecționer: Carmine Nunziata