Novak Djokovic s-a enervat în direct! Ce a păţit sârbul în finala Turneului Campionilor. A spus totul după ce a rescris istoria în Italia

Novak Djokovic s-a enervat în direct! Ce a păţit sârbul în finala Turneului Campionilor. A spus totul după ce a rescris istoria în Italia.

Liderul mondial l-a învins pe Jannik Sinner și a câștigat râvnitul trofeu pentru a șaptea oar, stabilind un nou record.

Novak Djokovic s-a enervat în direct

Campionul sârb scrie istorie în tenis. A câștigat pentru a șaptea oară Turneul Campionilor fiind jucătorul cu cele mai multe titluri în această competiție.

În finală a trecut de favoritul publicului, italianul Jannik Sinner, scor 6-3, 6-3. În urmă cu cinci zile, în grupele turneului, italianul îl învinsese pe liderul mondial. Duminică, nu a  mai putut să repete performanța.

Foto. @ATP

Djokovic a recunoscut că acesta este unul dintre cele mai bune sezoane ale sale.

„Este unul dintre cele mai bune sezoane pe care le-am avut în carieră, iar să-l încununez cu o victorie împotriva eroului local, Jannik, care a jucat un tenis uimitor în această săptămână, este fenomenal.

Sunt foarte mândru de evoluțiile pe care le-am avut în ultimele două zile cu Alcaraz și Sinner, probabil cei mai buni doi jucători din lume alături de mine și Medvedev.

La cum au jucat, a trebuit să trec la nivelul următor, să câștig eu meciurile, nu să aștept să mi le pună ei pe tavă”, a transmis Djokovic inițial, în limba engleză.

Jucătorul de tenis și-a continuat apoi interviul în limba sa nativă vorbind și despre publicul care l-a încurcat puțin.

„Am jucat fantastic. Tactic am jucat diferit astăzi decât am făcut-o contra lui Jannik în grupă. Am fost precis de la început, am servit grozav, am avut șansa unui dublu break, apoi lucrurile s-au complicat, dar mi-am păstrat calmul.

Nu a fost ușor să joc în fața unui astfel de public, m-au întrerupt între servicii, au fost tot felul de lucruri, dar le-am depășit și asta este cel mai important”, a spus liderul mondial, citat de Sportal.rs.

Sârbul a stabilit un nou record

Djokovici are un bilanţ de 7-2 în faza de titlu la Nitto ATP Finals, cu trofee în 2008, 2010-11, 2014-15 şi 2022-23. Răsplata pentru ultimul său triumf va fi a 400-a săptămână în fruntea clasamentului Pepperstone ATP, începând de luni.

Sinner (22 de ani )a fost primul italian care a ajuns în meciul pentru titlu la Nitto ATP Finals.