Noul David Popovici a dat marea lovitură! Reuşită fabuloasă pentru România. S-a calificat la Jocurile Olimpice

Noul David Popovici a dat marea lovitură! Reuşită fabuloasă pentru România. S-a calificat la Jocurile Olimpice. Este vorba despre înotătorul Vlad Stancu. Acesta a câştigat medalia de argint la 1.500 m liber, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Belgrad.

Mai mult, timpul cu care a terminat viitorul David Popovici i-a adus calificarea la Jocurile Olimpice.

Noul David Popovici a dat marea lovitură!

Calificat în finală cu al patrulea timp, Vlad  Stancu a încheiat cele 30 de lungimi de bazin cu timpul de 15:00.51 minute. Mai mult, acesta este şi record naţional de seniori. Pe primul loc s-a clasat turcul Kuzey Tuncelli (14:58.89 min. – record european de juniori).

Pentru delegaţia României, medalia de joi este a treia cucerită până acum la Belgrad. Marţi seara, Vlad Mihalache a obţinut argintul la 200 m fluture. Mai mult, şi Daria Silişteanu a câştigat medalia de bronz la 50 m spate.