Nebunie la Cupa Mondială 2022! Desfăşurare şocantă a meciului Coreea de Sud – Ghana. Goluri pe bandă rulantă

Nebunie la Cupa Mondială 2022! Desfăşurare şocantă a meciului Coreea de Sud – Ghana. Au fost goluri pe bandă rulantă, dar şi răsturnări fabuloase de scor. Africanii au obţinut o victorie uluitoare.

Coreeea de Sud – Ghana a rivalizat cu meciul dintre Camerun şi Serbia. Au fost răsturnări de scor spectaculoase.

Nebunie la Cupa Mondială 2022!

În primele 20 de minute de joc, Coreea de Sud a avut 7 cornere, un record la acest Campionat Mondial. Ghana a deschis scorul în minutul 24, prin Salisu, după o fază care a avut nevoie de intervenția VAR.

În minutul 34, Ghana și-a dublat avantajul printr-un gol cu capul al lui Kudus după o centrare perfectă. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru ghanezi, într-o repriză cu doar două șuturi pe poartă, ambele transformate în gol.

Repriza secundă a debutat în forţă pentru asiatici. După un prim sfert de oră nebun, Coreea de Sud a revenit pe tabelă. Au reuşit să egaleze după dubla lui Cho Gue-Sung realizată în doar 3 minute de joc.

Africanii au revenit însă şi au marcat golul care le-a adus cele 3 puncte. Kudus a făcut dubla în minutul 68.

S-a terminat Coreea de Sud – Ghana 2-3 şi africanii au câştigat primele 3 puncte în această grupă. De partea cealaltă, Coreea de Sud a rămas cu un singur punct, cel câştigat cu Uruguay, în prima etapă. Cursa pentru calificare rămâne deschisă, dar meciul Portugalia – Uruguay de diseară poate fi decisiv în economia clasamentului.

Echipe de start Coreea de Sud – Ghana

Coreea de Sud: Kim Seung-Gyu – Kim Moon-Hwan, Kim Young-Kwon, Kim Min-Jae, Kim Jin-Su – Hwang, Jung – Kwon, Jeong, Son – Cho

Rezerve: Cho Yu-Min, Hong Chul, Hwang hee-Chan, Hwang Ui-Jo, Jo Hyeon-Woo, Kim Tae-Hwan, Kwon, Lee Jae-Sung, Lee Kang-In, Na Sang-Ho, Paik Seung-Ho, Song Bum-Keun, Song Min-Kyu, Son Jun-Ho, Yoon Jong-Gyu
Selecționer: Paulo Bento

Ghana: Ati-Zigi – Lamptey, Amartey, Salisu, Mensah – Partey, Abdul Samed, Kudus – A. Ayew, Williams, J. Ayew
Rezerve: Afriyie, Aidoo, Baba, Bukari, Danland, Djiku, Fatawu, Kyereh, Nurudeen, Odoi, Owusu, Seidu, Semenyo, Sowah, Sulemana
Selecționer: Otto Addo

Stadion: Education City, Doha
Arbitru: Anthony Taylor / Asistenți: Gary Beswick și Adam Nunn (toți din Anglia)