Meci încins în primul duel al zilei din Cupa României. S-a terminat Progresul Pecica-Petrolul. Ce au făcut prahovenii

Meci încins în primul duel al zilei din Cupa României. S-a terminat Progresul Pecica-Petrolul. S-a aflat ce au făcut prahovenii lui Florin Pârvu. Lupii galbeni au suferit aproape o repriză în faţa echipei de Divizia C.

Petrolul a trăit periculos în meciul cu echipa de liga a treia, Progresul Pecica. Asta deşi echipa gazdă a avut om eliminat încă din startul meciului.

S-a terminat Progresul Pecica-Petrolul

Gazdele au avut om eliminat încă din minutul 17. Ewald Wild, aflat pe linia porții, a comis henț și a fost eliminat. Mai mult, prahovenii au primit penalty. Mihai Roman II a transformat lovitura de pedeapsă.

Pe finalul primei reprize, gazdele au reuşit egalarea. Nasiru Abdullahi a făcut 1-1, cu o lovitură de cap. În minutul 54, Mihai Roman II a reușit „dubla”, grație unei lovituri de cap. Pe final, oaspeţii puteau face 3-1, dar Iustin Răducan a ratat un penalty.  S-a terminat Progresul Pecica-Petrolul 1-2 şi prahovenii câştigă primele 3 puncte în grupa celei de-a doua competiţii interne.

Progresul Pecica – Petrolul, echipele de start

Progresul Pecica: Zamfir – T. Bodri, Ewald Wild, Abdullahi, Nortey – R. Moraru, D. Avalumum, M. Arsene, L. Bodri – I. Borcea, B. Bozian
Rezerve: F. Burtic – R. Bănățan, D. Răchită, A. Adamcsik, V. Gomboș, M. Salka, A. Matyus, M. Novac, I. Bălașa
Antrenor: Dan Stupar

Petrolul: Eșanu – P. Justiniano, Meijers, D. Radu – Doua, Jefferson, Diomande, Jair, Dumitriu – Mitrov, M. Roman II
Rezerve: Gavrilaș – Huja, Grozav, Hanca, Rădulescu, Vraciu, I. Răducan
Antrenor: Florin Pârvu