Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat meciul Petrolul-Hermannstadt. Partida, marcată de accidentarea gravă a lui Dragoş Iancu

Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat meciul Petrolul-Hermannstadt. Partida, marcată de accidentarea gravă a lui Dragoş Iancu. A fost o intrare criminală a lui Valentin Ţicu. Jucătorul oaspeţilor este scos din circuit pentru luni de zile.

Meci incendiar la Ploieşti, între Petrolul şi Hermannstadt. Chiar dacă a fost o partidă între două echipe de play-off, disputa a fost marcată de accidentarea gravă a lui Dragoş Iancu.

S-a terminat meciul Petrolul-Hermannstadt

Cei 6.709 de suporteri care au asistat la acest meci nu au avut parte de prea mult fotbal. Au asistat însă la scene reprobabile. Țicu a fost eliminat în minutul 6 după intrarea criminală asupra lui Dragoş Iancu. Culmea, arbitrul i-a dat doar galben în primă fază lui Ţicu. După ce a văzut ce s-a întâmplat, l-a eliminat pe jucătorul Petrolului.

Hermannstadt a deschis scorul imediat după pauză, prin Alhassan. Reușita a fost anulată după ce Marian Barbu a revăzut faza la VAR. Paraschiv a comis un henț când a preluat balonul în careu. A încercat să dribleze doi adversari, iar mingea a ajuns la Alhassan, care a trimis plasat lângă bară. S-a terminat Petrolul-Hermannstadt 0-0 şi ambele echipe rămân, momentan, pe loc de play-off.

Petrolul – Hermannstadt, echipe de start:

PETROLUL: Zima – Doua, Papp, Meijers – Hanca, Seto, Jair, Țicu – Musi, M. Roman II, Grozav,
REZERVE: Eșanu, Dumitriu, Pedro, Garutti, Diomande, Jefferson, Rădulescu, Mitrov, I. Răducan
ABSENT: Huja (accidentat)
ANTRENOR: Florin Pîrvu

HERMANNSTADT: Căbuz – Butean, Găman, I. Stoica, Etienne – Murgia, Sota, P. Iancu – Neguț, Paraschiv, Balaure
REZERVE: Muțiu, Bejan, Alhassan, Biceanu, Oroian, Băbuț, Jipa, Fonseca,, G. Iancu
ABSENT: Ad. Petre (accidentat)
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti), Arbitru AVAR: Țepușă Mihaela (Buzău)