Max Verstappen calcă totul în picioare! Final nebun în cursa de Formula 1 de la Silverstone. Cine a prins podiumul

Max Verstappen calcă totul în picioare! Final nebun în cursa de Formula 1 de la Silverstone. S-a aflat cine a prins podiumul. Campionul mondial nu a dat nicio şansă concurenţei. A câştigat şi Marele Premiu al Marii Britanii.

Max Verstappen a obţinut a opta sa victorie în acest sezon de Formula 1, în doar a zecea cursă din an. Lando Norris (McLaren) și Lewis Hamilton (Mercedes) au completat podiumul.

Max Verstappen calcă totul în picioare!

Cinci tururi a durat suspansul pe Silverstone. Plecat de pe locul 2 în grilă, Lando Norris l-a depășit pe Verstappen la start. A reuşit să fie lider 5 tururi, apoi a fost depăşit de campionul mondial. Apoi, Max Verstappen nu a mai lăsat primul loc din mână până la final.

Verstappen a trecut primul linia de finiș și a obținut astfel a opta victorie a sezonului, în numai 10 curse disputate. Dar vedeta weekendului a fost McLaren. După un început de an catastrofal, britanicii au revenit pe primele locuri. Norris a terminat pe 2 şi Piastri pe 4.

99 de puncteare acum Verstappen în fața celui de-al doilea pilot din clasamentul general, colegul Sergio Perez. 11 victorii consecutive are Red Bull acum. A egalat cea mai lungă astfel de serie din istoria competiției.