Ion Crăciunescu s-a dezlănțuit în direct! Greșeli uriașe de arbitraj la meciul dintre CFR Cluj și CSU Craiova. Au fost două penalty-uri neacordate

Ion Crăciunescu s-a dezlănțuit în direct, după greșeli uriașe de arbitraj de la meciul dintre CFR Cluj și CSU Craiova. Au fost două penalty-uri neacordate.

Echipa condusă de Adrian Mutu a pierdut în fața oltenilor, scor 1-2, la primul meci din play-off. Ștefan Baiaram și Alex Mitriță au marcat pentru CSU Craiova, în timp ce golul gazdelor a fost înscris de Matei Ilie.

Ion Crăciunescu s-a enervat după greșeli uriașe de arbitraj

Meciul dintre CFR Cluj și CSU Craiova a avut mai multe faze controversate. Alex Mitriță a fost faultat în minutul 48, în careu de Kader Keita. Andrei Chivulete s-a aflat destul de aproape de fază și nu a dictat nimic. Mai mult, nici cei din camera VAR nu au reacționat.

Ion Crăciunescu i-a transmis lui Andrei Chivulete că la aceasta fază ar fi trebuit să acorde penalty.

„Mitriță se răsucește, Keita este cu piciorul acolo. Mitriță vrea să continue alergarea, dar se împiedică de piciorul adversarului. Eu dădeam penalty! Așa făceam”, a spus Crăciunescu la „Fotbal Club”, pe DigiSport.

În minutul 61, clujenii au fost și eei privați de o lovitură de pedeapsă, în opinia fostului arbitru. Vasile Mogoș a vrut să ajungă la o minge respinsă de fundașul advers, dar nu a putut să facă nimic, după ce Andrei Ivan, care l-a împiedicat.

”Mie mi se pare fault, pentru că nu joacă mingea și se duce direct în el. Îi împiedică alergarea. Se duce cu intenție. Nu te scoli așa de jos dacă vrei să joci mingea. El aleargă spre mingea, iar Ivan sare în el. E penalty”, a declarat fostul mare arbitru.

”Cred că a fost penalty clar la Mogoș. Ivan se uită după el și nu are intenție să joace mingea. Chiar dacă era 2-0, cu acel gol probabil altul ar fi fost rezultat. Dar ce să spun, las specialiștii să vorbească”, a spus și Adrian Mutu, după meci.

CSU Craiova a marcat prin Ștefan Baiaram și Alex Mitriță. Golul gazdelor a fost înscris de Matei Ilie, jucător care în minutul 87 a văzut cartonașul roșu și a părăsit terenul.