Gigi Becali şi-a distrus favoritul de la primul meci! Val de reacţii după decizia şefului de la FCSB. Ce spune Pintilii despre Sorescu

Gigi Becali şi-a distrus favoritul de la primul meci! Val de reacţii după decizia şefului de la FCSB. S-a aflat ce spune antrenorul Mihai Pintilii despre Deian Sorescu. Acesta şi-a pierdut locul în echipă de la prima partidă.

Gigi Becali nu se dezminte. A făcut două schimbări la pauză în meciul Hermannstadt – FCSB 0-1. Noua achiziţie, Deian Sorescu, a prins doar prima repriză pe teren.

Gigi Becali şi-a distrus favoritul de la primul meci!

Gigi Becali l-a înlocuit pe Deian Sorescu încă de la pauză. Directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiță, îl apără pe jucător. „Mie nu mi s-a părut că a jucat slab Sorescu. Nu cred că a fost schimbat ca urmare a jocului, eu cred că a fost schimbat din alte motive. Eu știu? Să nu fie o accidentare, o suferință fizică.

În niciun caz nu-l poți acuza pe Sorescu pentru faptul că ar fi jucat prost. Nu e cazul. Cred că e cu totul altceva. El a fost în nota echipei, și-a făcut bine treaba în apărare, a încercat să construiască. N-au fost niște reușite extraordinare, dar, ca risipă de efort, ca poziționare, nu văd greșeli.

Nu mi s-a părut nimic de blamat În niciun caz nu cred că a fost o schimbare cauzată de jocul slab al lui Sorescu. El poate juca oriunde în zona dreapta, fundaș dreapta, mijlocaș dreapta, se descurcă bine oriunde, e un jucător foarte bun”, a spus Stoichiță, directorul tehnic al Federației, conform gsp.ro.

La interviul acordat la finalul partidei, antrenorul Pintilii a fost întrebat care a fost raționamentul pentru care Sorescu a fost schimbat la pauză. Nu a vrut să dea prea multe explicaţii. „Lui Sorescu cred că-i mai trebuie puțin timp de acomodare. Mă bucur pentru Crețu, a intrat bine, l-a suplinit foarte bine”, a spus Pintilii la finalul partidei câştigate la Sibiu.