Francesco Bagnaia rescrie istoria în Moto GP! Victorie uriaşă în ultima etapă a sezonului. Titlul mondial rămâne la Ducati

Francesco Bagnaia rescrie istoria în Moto GP! Victorie uriaşă în ultima etapă a sezonului. Titlul mondial rămâne la Ducati după ce adversarul său direct a abandonat în primele tururi ale cursei.

Francesco Bagnaia e din nou campion mondial în Moto GP. A reuşit al doilea titlului consecutiv.

Francesco Bagnaia rescrie istoria în Moto GP!

Pilotul italian Francesco Bagnaia s-a impus duminică în Marele Premiu de la Valencia. Astfel, a câştigat cel de-al doilea titlu de campion mondial consecutiv la MotoGP. Rivalul lui Bagnaia, pilotul spaniol Jorge Martin a căzut şi a abandonat încă din startul cursei de la Valencia.

Totul s-a decis în turul al şaselea, iar italianul de la Ducati a câştigat Gran Premio de la Comunitat Valenciana. Pe locul secund în cursă a venit italianul Fabio di Giannantonio, de la Ducati Gresini, iar pe trei s-a clasat francezul Johann Zarco, de la Prima Pramac.

În clasamentul general al anului 2023, Francesco Bagnaia a încheiat primul, cu 467 puncte. Pe locul al doilea a terminat Jorge Martin, de la Prima Pramac, iar locul trei a fost ocupat de italianul Marco Bezzecchi, de la Mooney VR46.