Francesco Bagnaia s-a impus la Jerez, în Marele Premiu al Spaniei la MotoGP

Francesco Bagnaia a câştigat duminică Marele Premiu al Spaniei, de la Jerez. Italianul a fost urmat de Brad Binder (KTM) şi de australianul Jack Miller (KTM).

După această victorie, pilotul de la Ducati a urcat pe prima poziție a clasamentului general.

Este a 13-a victorie din cariera pentru Francesco Bagnaia la clasa regină a CM de motociclism viteză şi a doua consecutiv în Andaluzia. Italianul are un avans de 22 de puncte faţă de fostul lider, Marco Bezzecchi (VR46 Racing), după patru etape.

La puţin timp de la startul Marelui Premiu al Spaniei, de la Jerez, Fabio Quartararo (Yamaha) a suferit un accident, ciocnindu-se cu portughezul Miguel Oliveira. Cursa a fost întreruptă, iar Quartararo a rămas căzut pe pistă câteva minute. A reuşit însă să fie prezent la al doilea start și s-a clasat pe locul 10 la finalul cursei.

Sam Lowes, victorie la clasa Moto2

Britanicul Sam Lowes (Kalex) a dominat cursa la clasa Moto2. A obținut primul său succes de la debutul acestui sezon. Pe locurile următoare s-au clasat spaniolii Pedro Acosta (Kalex) şi Alonso Lopez (Speed Up).

La clasa Moto3 s-a impus spaniolul Ivan Ortola (KTM), urmat de columbianul de origine spaniolă David Alonso (Gas Gas) şi de un alt spaniol, Jaume Masia (Honda). Pentru Ortola  este a 700-a victorie din istoria motociclismului spaniol.