Florin Prunea, discurs dur după meciul Rapid – Hermannstadt: ‘Terenul o luase la vale. E tâlhărie’

Florin Prunea a avut un discurs dur rupă ce Rapid a pierdut, scor 0-1, meciul cu Hermannstadt. Fostul portar nu s-a abținut și a criticat în termeni extrem de duri arbitrajul.

Acesta spune că Rapid a fost împinsă de la spate în a doua parte a campionatului și consideră că arbitrajele din Superliga sunt din ce în ce mai slabe.

”După măcelul la care am asistat în repriza a doua, ăsta (n.r. repetarea penalty-ului ratat de Marko Dugandzic) era finalul… Arbitrajul din repriza a doua mi-a adus aminte de vremuri îndepărtate. Normal că trebuia repetat (n.r. pentru că jucători de la Hermannstadt intraseră în careu înainte de execuție). În repriza a doua s-a înclinat terenul uite așa… De zici că o luase la vale terenul.

Maniera, în repriza a doua, a fost jenantă. Trebuie o ședință de urgență. E tâlhărie, sunt legați la ochi?

Aici este joc periculos, la faza penalty-ului. Arbitrul are unghiul perfect. Foarte ușor acordat penalty-ul. Asta e o manieră de arbitraj care nu ar trebui să existe în nicio ligă din România, îmi aduce aminte de alte vremuri”, a spus fostul internațional la Digi Sport.

Prunea le propune șefilor cluburilor să se întâlnească și să discute despre acest subiect.

„Trebuie urgent o întâlnire între toți președinții de cluburi, conducerea Federației, conducerea Ligii și conducerea CCA. Nu există meci fără greșeală de arbitraj”, a declarat Florin Prunea.