Flamengo Rio de Janeiro, campioana Braziliei, e pe cale să câştige Copa Libertadores

Flamengo, cea mai populară echipă din fotbalul brazilian, s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei Copa Libertadores, după a învins fără drept de apel, cu scorul de 7-1, formaţia columbiană Deportes Tolima, într-o partidă disputată miercuri seară pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, în faţa a 56.190 de spectatori.

Atacantul Pedro Guilherme Abreu dos Santos a fost eroul meciului, reuşind să marcheze patru dintre cele şapte goluri ale brazilienilor, în minutele 5, 47, 67 şi 79. Pentru Flamengo au mai marcat Julian Quinones (autogol), Gabriel Barbosa (56) şi Matheus Franca (73). Julian Quinones s-a revanşat în minutul 63, când a înscris golul de onoare al oaspeţilor, anunta agerpres.ro.

În meciul tur din Columbia, Flamengo s-a impus la limită, cu 1-0.

Într-un alt duel din manşa secundă a optimilor de finală ale Copei Libertadores, unul 100% argentinian, echipele River Plate şi Velez Sarsfield au încheiat nedecis, 0-0, pe Estadio Monumental din Buenos Aires. Velez a obţinut calificarea în faza următoare graţie victoriei din meciul tur (1-0).

Flamengo Rio de Janeiro va juca în sferturile de finală cu echipa braziliană Corinthians Sao Paulo, în timp ce Velez Sarsfield va înfrunta formaţia argentiniană Talleres Cordoba. În aceeaşi fază a competiţiei se vor înfrunta echipele braziliene Palmeiras, deţinătoarea trofeului, şi Athletico Mineiro.

O altă echipă braziliană, Athletico Paranaense, îşi va afla adversara din sferturi la finalul meciului de joi seară dintre Estudiantes La Plata (Argentina) şi Fortaleza (Brazilia), care au remizat în meciul tur (1-1).