Final pe muchie de cuțit pentru tricolori! S-a terminat Kosovo-România. Ce au făcut băieții lui Edi Iordănescu

România a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul cu Kosovo, din runda cu numărul 3 a grupei I de calificare la Campionatul European din 2024.

După acest rezultat, tricolorii sunt pe locul 2 în grupă cu 7 puncte. Pe prima poziție este Elveția cu 9 puncte. Poziția a treia este ocupată de Israel cu 4 puncte.

Edi Iordănescu a fost obligat să facă rapid prima schimbare. Mario Camora a acuzat dureri și a fost înlocuit cu Deian Sorescu în minutul 23.

În minutul 35, Kosovo a avut o ocazie mare, Celina a șutat din lateral stânga, dar Horațiu Moldovan a respins mingea în lateral. În prelungiri, Dennis Man a şutat puternic pe lângă poartă dintr-o poziţie ideală. Două minute mai târziu Celina putea deschide scorul, dar Horaţiu Moldovan a reușit să scoată de sub bară.

În minutul 58, gazdele au avut încă o ocazie mare. Vojvoda s-a distrat cu Băluță și Burcă, dar a fost blocat de Moldovan. Kosovo a deschis scorul prin Zhegrova, dar după câteva minute golul a fost anulat pe motiv de ofsaid după consultarea VAR. Gazdele au mai avut încă o ocazie uriașă în prelungirile meciului. Sorescu ar fi putut să deschidă scorul pe final, dar Muric a intervenit promt.

Kosovo – România – echipele de start

KOSOVO: Muric – Vojvoda, Amir Rrahmani, Aliti, Paqarada – Fazliji, Dresevic – Rashica, Celina, Krasniqi – Muriqi
Rezerve: Ujkani, V. Bekaj – Kastrati, Kryeziu, Zhegrova, Rrahmani, Topalli, Loshaj, Gerxhaliu, Rrudhani, Krasniqi
Selecționer: Alain Giresse

ROMÂNIA: Moldovan – Manea, Drăgușin, Burcă, Camora – T. Băluță, M. Marin, Stanciu – Man, Pușcaș, Coman
Rezerve: Târnovanu, Aioani – Rațiu, Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Hagi, Mihăilă, Olaru, Screciu, Moruțan, Sorescu
Selecționer: Edward Iordănescu

Stadion: Fadil Vokrri / Capacitate: 13.980 locuri
Arbitru: Danny Makkelie / Asistenți: Hessel Steegstra, Jan de Vries (toți din Olanda)
Arbitru VAR: Clay Ruperti (Olanda)