Final pe muchie de cuţit la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-UTA. Un nou meci făcut praf de arbitru

Final pe muchie de cuţit la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-UTA. Un nou meci făcut praf de arbitru care va stârni un scandal absolut uriaş. Dacă fotbal prea mult nu a fost pe arena Ilie Oană, şi-a intrat în rol arbitrul Cătălin Popa.

Petrolul-UTA a fost un nou meci pe care arbitrul şi-a pus amprenta. L-a eliminat pe Cooper, atacantul UTA-ei, după o fază incredibilă.

S-a terminat Petrolul-UTA

Petrolul lui Florin Pârvu nu a arătat nimic în meciul cu UTA. În afara golului anulat corect lui Musi, prahovenii n-au avut nicio realizare ăn atac. Totuşi, în minutul 77, Godberg Cooper, atacantul oaspeților, a fost eliminat aiurea, după ce a văzut al doilea „galben”.

Pe primul îl încasase în prima repriză. Cel de-al doilea, venit după un contact cu Sergiu Hanca, a fost acordat total greşit. VAR-ul nu a putut interveni într-o astfel de situație.

Până la eliminare, Zima fusese omul meciului. Îşi salvase echipa la ocaziile lui Micovschi și Cooper. Portarul „găzarilor” intervenise și la șutul deviat al lui Căpușă din minutul 17.

Cei 5.800 de suporteri ai gazdelor au sperat la ocazia lui Iustin Răducan din minutul 90. Singur cu portarul a dat peste. S-a terminat Petrolul-UTA 0-0 şi arădenii obţin un punct mare în lupta pentru evitarea retrogradării. De partea cealaltă, Petrolul a ajuns la al patrulea meci consecutiv fără gol marcat.

Petrolul – UTA. Echipe de start

Petrolul: Zima – Dumitriu, Papp, Diomande, Meijers, Doua – Musi, Hanca, Jair – M. Roman, Grozav
Rezerve: Eșanu – Pedro, Garutti, Huja, Radu, Jefferson, Rădulescu, Mitrov, I. Răducan
Antrenor: Florin Pîrvu

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Benga, Stolnik, Aly Abeid – Cr. Mihai, Freitas Costa, Fabry – Stahl, Cooper, Cl. Micovschi
Rezerve: Kucher – D. Rodrigues, Herald Marku, Ivalyo Markov, R. Pop, Stanciu, Dumitrașcu, Ofosu, Holst
Antrenor: Mircea Rednic

STADION: „Ilie Oană” – Ploiești
ARBITRU: Cătălin Popa (Pitești), A1: Daniel Mitruți (Craiova), A2: Mircea Orbuleț (București), Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei), Arbitru AVAR: Bogdan Gheorghe (București)