Final pe muchie de cuţit în Real Madrid-Manchester City! Ce a făcut echipa lui Pep Guardiola pe Bernabeu. Calificarea în finala Champions League se va decide în retur

Final pe muchie de cuţit în Real Madrid-Manchester City! S-a aflat ce a făcut echipa lui Pep Guardiola pe Bernabeu. Calificarea în finala Champions League se va decide în retur. Partida tur din prima manşă a semifinalelor s-a decis cu două goluri de la distanţă.

Pep Guardiola a venit să câştige pe Santiago Bernabeu, stadionul duşmanilor de-o viaţă. Mecicul nu a fost însă atât de bun precum afişul.

Final pe muchie de cuţit în Real Madrid-Manchester City!

Real a început fricos meciul, iar echipa lui Guardiola a jucat mai bine în startul meciului. Nu a reuşit să înscrie pentru că portarul Courtois a prins o seară mare. Pe final de primă repriză, Vinicius a deschis scorul. A tras de la distanţă şi l-a bătut pe Ederson, care nu a putut mai mult. Startul reprizei secunde le-a aparţinut gazdelor care au tot cerut penalty-uri, dar nu au primit nimic.

City a reuşit egalarea prin De Bruyne în minutul 67. A fost un eurogol la care Courtois nu a mai avut ce să facă. S-a terminat Real Madrid-Manchester City 1-1 şi calificarea se decide săptămâna viitoare, în Marea Britanie.

Au marcat: Vinicius ’36 / De Bruyne ’67
Luka Modric a fost refăcut complet după accidentare, tratat în Serbia de Marijana Kovacevic.

Real Madrid – Manchester City, echipele de start:

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Rudiger, Alaba, Camavinga – Kroos, Modric, Valverde – Rodrygo, Vinicius, Benzema
Rezerve: Lunin, Luis Lopez – Vallejo, Nacho, E. Hazard, Asensio, Odriozola, Lucas Vasquez, Tchouameni, Ceballos, Mariano Diaz
Antrenor: Carlo Ancelotti

Manchester City: Ederson – Walker, R. Dias, Stones, Akanji- De Bruyne, Rodri, Gundogan – B. Silva, Haaland, Grealish
Rezerve: Ortega, Carson – Phillips, Laporte, Alvarez, Sergio Gomez, Mahrez, Foden, Palmer, Lewis
Antrenor: Pep Guardiola