Pep Guardiola a explicat de ce a ratat Haaland un penalty cu Bayern Munchen: ‘E încă tânăr’

Manchester City a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Bayern Munchen în sferturile de finală ale UEFA Champions League. Englezii s-au calificat în semifinalele competiției după ce câștigaseră în tur, scor 3-0.

Mai departe, cetățenii o vor întâlni pe Real Madrid.

Pep Guardiola i-a lăudat pe cei de la Bayern Munchen la finalul jocului. Antrenorul a explicat și de ce Erling Haaland a ratat un penaly.

”Trei ani la rând în semifinalele Champions League. Am jucat împotriva unei echipe incredibile. Ne-am chinuit în prima repriză. Upamecano a rupt liniile în flancul nostru stâng și ne-am chinuit cu Coman. Am avut noroc că înaintea penalty-ului pe care l-am ratat, au avut doar una sau două ocazii de gol. Se putea întâmpla orice, dar ne-am apărat foarte bine, iar a doua repriză a fost mult mai bună.

Suntem o echipă bună, suntem din nou în semifinale. Finalizarea lui Erling a fost foarte bună. (n.red. despre penalty-ul ratat) Este foarte tânăr, jucătorii simt ce înseamnă să joci în această competiție, vor să o facă foarte bine, iar presiunea este mare.

Echipa este epuizată și nu știu cum vom reuși să ne recuperăm pentru jocul contra celor de la Sheffield United. Va fi foarte dificil”, a spus Pep Guardiola, la finalul meciului.

Thomas Tuchel: „Greu de digerat”

De partea cealaltă, antrenorul nemților a fost extrem de dezamăgit după ce echipa sa a părăsit competiția.

„A fost departe de ceea ce aveam în minte sau ce aveam nevoie. Este greu de digerat. Am jucat cu foarte puțină energie și ritm și am avut foarte puțină convingere, multă incertitudine în jocul nostru.

Au fost atât de multe greșeli simple, dar totuși am avut suficiente șanse să câștigăm jocul. Nu este ceea ce ne-am dorit. Chiar mă așteptam la o evoluție diferită. Pregătirile au fost bune, dar nu am reușit să livrăm pe teren”, a spus Tuchel.