Final nebun la Sf. Gheorghe! S-a terminat Sepsi-Farul. Rezultat crucial pentru echipa lui Gică Hagi în Superliga

Final nebun la Sf. Gheorghe! S-a terminat Sepsi-Farul. Rezultat crucial pentru echipa lui Gică Hagi în Superliga. Trupa constănţeană, liderul campioanatului, a comis-o pe terenul ultimei clasate din play-off.

Echipa lui Gică Hagi a deschis scorul, dar nu a reuşit să ţină de rezultat până la finalul partidei.

Final nebun la Sf. Gheorghe!

Echipa lui Gică Hagi a început în forță. După doar 8 minute, „Regele” s-a enervat cumplit și și-a pus mâinile în cap  după ce Louis Munteanu a ratat singur cu Niczuly. Ulterior, asistentul a semnalizat un ofsaid.

În minutul 52, Ștefănescu a șutat de pe linia careului de 16 metri, dar Aioani a reușit să boxeze. A urmat o altă ocazie pentru elevii lui Bergodi, dar lovitura de cap a lui Mark Tamas s-a dus pe lângă poartă. În minutul 56, Adrian Mazilu e aproape de gol, dar execuția sa a lovit bara.

În minutul 73, Alibec i-a pasat lui Munteanu, care a prelungit pentru Borza, acesta reușind să marcheze cu stângul. Nu acesta a fost scorul final. Ştefănescu a egalat pentru Sepsi în minutul 90. S-a terminat Sepsi-Farul 1-1 şi constănţenii pierd două ouncte mari în lupta pentru titlu.

Sepsi Sf. Gheorghe – Farul, echipe de start:

Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Tamas, M. Bălașa, R. Ispas – Francisco Junior, C. Matei, E. Papa – Rondon, Safranko, Ștefănescu
Rezerve: Began – Ninaj, N. Păun, J. Rodriguez, A. Nistor, Achahbar, R. Varga, Kocsis, Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

Farul: Aioani – Kiki, Larie, M. Popescu, Borza – Artean, T. Băluță, Grameni – Alibec, L. Munteanu, Ad. Mazilu
Rezerve: Buzbuchi – Sîrbu, Boli, Casap, Mateus Barbosa, Sali, Nedelcu, I. Cojocaru, N. Popescu
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: Sepsi Arena, Sfântu Gheorghe
Arbitru: Radu Petrescu / Asistenți: Mircea Grigoriu și Bogdan Gheorghe