Final incendiar la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt – Petrolul. Oamenii lui Marius Măldărăşanu s-au salvat matematic de la retrogradare

Final incendiar la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt – Petrolul. Oamenii lui Marius Măldărăşanu s-au salvat matematic de la retrogradare. După Oţelul şi UTA echipa sibiană este a treia care reuşeşte să scape de emoţiile retrogradării.

Echipa lui Marius Măldărăşanu a controlat, fără probleme, meciul contra celor de la Petrolul. S-au impus după două goluri în finalul celor două reprize.

S-a terminat Hermannstadt – Petrolul

Jucătorii lui Marius Măldărăşanu au început meciul în atac. Au reuşit să marcheze însă abia pe finalul primei reprize. Găman a marcat după o fază fixă, în minutul 39. Apoi, Petrolul a încercat să revină, dar nu a reuşit să marcheze. Mai mult, în minutul 75, Ianis Stoica a dublat avantajul gazdelor spre bucuria celor 2.038 de fani prezenți la meci, cifră oficială.

Scor final Hermannstadt-Petrolul 2-0 şi echipa sibiană urcă pe primul loc în play-out. Mai mult, jucătorii lui Măldărăşanu s-au salvat de la retrogradare şi matematic. De partea cealaltă, Petrolul este la rândul ei aproape salvată, deşi emoţiile încă nu au trecut.

Hermannstadt – Petrolul, echipele de start

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Biceanu, Dr.Iancu, Ianis Stoica – G. Iancu, Negu
Rezerve: Muțiu, Pop, Etienne, Ionuț Stoica, Antoche, Bucuroiu, Paraschiv, Oroian, Jipa, Ciubotariu, Medina
Antrenor: Marius Măldărășanu

Petrolul: Zima – Hanca, Papp, Meijers, Țicu – Jyry, Seto – Musi, Ișfan, Grozav – Berisha
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Huja, Radu, Diomande, Dumitriu, Jair, Bratu, Bucur, Irobiso, Răducanu
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Municipal”
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galaţi). A1: Valentin Avram (Bucureşti), A2: Alexandru Filip (Constanţa)
Arbitru VAR: Claudiu Marcu (Constanţa). Arbitru AVAR: Marius Omuț (Satu Mare)