Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-FCSB. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous

Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-FCSB. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous. A fost un meci intr-o singură direcţie în primele 70 de minute, apoi totul a luat-o razna.

Echipa lui Elias Charalambous a dominat copios prima parte a meciului. Petrolul nu a avut nicio şansă în faţa vicecampioanei.

S-a terminat Petrolul-FCSB

Nici nu începuse bine meciul că băieţii lui Elias Charalambous au deschis scorul. Damjan Djokovic a marcat încă din minutul 2. Apoi, vicecampioana a dominat, a avut ocazii, dar nu a reuşit să marcheze.

Hanca a ieşit accidentat după o fază controversată. Dawa a intra decis, a luat şi mingea, dar şi adversarul.

S-a făcut 2-0 abia în repriza a doua. Băluţă a marcat primul său gol în tricoul echipei lui Elias Charalambous în minutul 49.

Cei 13.250 de fani prezenţi la meci pe „Ilie Oană”, număr oficial, au început să spera în minutul 70. Din nimic, au înscris. Lixandru a faultat, iar Jair a marcat din lovitură liberă. Imediat, Grozav a avut şansa lui 2-2, dar Târnovanu a scos de lângă bară. La ultima fază, Ngezana a sărit greşit, iar arbitrul Radu Petrescu a decis să dea penalty, deşi faza a fost una normală. Grozav a transformat penalty-ul şi a reuşit egalarea. Scor final Petrolul-FCSB 2-2 şi ploieştenii au scos, mai mult decât norocos, un punct cu vicecampioana.

Petrolul – FCSB, echipele de start:

PETROLUL (4-3-3): Zima – Dumitriu, Papp, Meijers (cpt.), P. Justiniano – Doua, Seto, Hanca – I. Răducan, Grozav, Jair
Rezerve: Eșanu, Huja, Diomande, Denis Radu, Jefferson, Rădulescu, Abuashvili, Petrovic, Mihai Roman
Antrenor: Florin Pârvu

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Djokovic, Șut, Olaru – Al. Băluță, D. Rotariu, O. Popescu
Rezerve: 99. Vlad, 2. V. Crețu, 6. Haruț, 11. Miculescu, 15. Gogescu, 16. Lixandru, 9. Compagno, 80. Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Radu Petrescu (București) / A1: Mircea Mihail Grigoriu (București) / A2: Mihai Marius Marica (Bistrița) / Arbitru VAR: Horațiu Feșnic (Cluj) / Arbitru AVAR: Claudiu Doru Lucaciu (Cluj) / R1: George Cătălin Găman (Craiova) / Observator arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea).
Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești (Capacitate: 15.500 de locuri)