EURO 2022 de fotbal feminin: Suedia a învins Belgia şi s-a calificat în semifinale

Naţionala feminină de fotbal a Suediei a învins-o pe cea a Belgiei cu scorul de 1-0, vineri, în oraşul Leigh, şi s-a calificat în semifinalele Campionatului European – EURO 2022, găzduit de Anglia, anunță agerpres.

Golul a venit foarte târziu, fiind reuşit de fundaşul central Linda Sembrant în minutul 90+2. Suedia, vicecampioana olimpică la Tokyo, a fost marea favorită a acestui meci, pe care l-a dominat autoritar, raportul şuturilor fiind 34-3 la finalul partidei, notează AFP. Suedia va juca în semifinale cu Anglia.

Belgia a fost pentru prima oară în sferturile de finală ale Campionatului European, la a doua sa participare.
Miercuri, în primul sfert de finală, Anglia a învins Spania cu 2-1 după prelungiri. Joi, Germania a trecut de Austria cu 2-0. Sâmbătă, în ultimul sfert, Franţa va primi replica Olandei.

Marţi, 26 iulie, se va disputa prima semifinală, Anglia – Suedia, la Sheffield. A doua este programată miercuri, 27 iulie, la Milton Keynes, Germania urmând să primească replica învingătoarei dintre Franţa şi Olanda. Finala va avea loc duminică, 31 iulie, pe Wembley.