Duel românesc pe muchie de cuţit la Eastbourne! S-a terminat meciul Sorana Cîrstea-Ana Bogdan. Cine s-a calificat în turul secund

Duel românesc pe muchie de cuţit la Eastbourne! S-a terminat meciul Sorana Cîrstea-Ana Bogdan. S-a aflat cine s-a calificat în turul secund. Cele două românce au avut parte de un duel direct la mai puţin de o săptămână de precedentul.

Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan s-au duelat, din nou, la 6 zile distanţă de la meciul  de la Birmingham. Acolo s-a impus Sorana, scor 6-4, 2-6, 6-3, tot în runda inaugurală.

S-a terminat meciul Sorana Cîrstea-Ana Bogdan

Partida de la Eastbourne a început surprinzător. Sorana, locul 36 WTA, era favorită în duelul cu Ana Bogdan. Locul 61 WTA a început însă foarte bine meciul. A reuşit să câştige, fără probleme, primul set al meciului. Ana Bogdan s-a impus cu scorul de 6-3, în doar 34 de minute de la debutul primului serviciu.

Setul secund a fost unul total diferit faţă de primul act al disputei. Sorana a revenit puternic în partidă şi nu i-a dat nicio şansă Anei Bogdan. După 35 de minute de la startul setului Sorana s-a impus cu scorul de 6-2. Apoi, s-a intrat în runda decisivă.

În setul decisiv, Ana Bogdan a pornit ca din tun. S-a îndepărtat rapid la 4-1, dar diferenţa era de un singur break. S-a făcut rapid 5-2 pentru Bogdan care s-a apropiat şi mai mult de câştigarea meciului. Urma însă Sorana la serviciu. Aceasta şi-a câştigat serviciul şi s-a făcut 5-3 pentru Ana Bogdan care a urmat la serviciu pentru meci. A reuşit să şi câştige cu 6-3, 2-6, 6-3 şi să avanseze în turul secund al competiţiei de la Eastbourne.

A fost cel de-al patrulea meci direct între cele două românce. Înainte ca Sorana Cîrstea să se impună la Eastbourne, Ana Bogdan a învins-o în două rânduri. Prima dată, Bogdan a triumfat la US Open, în 2016, scor 0-6, 7-5, 6-2. Un an mai târziu, a învins-o pe Cîrstea la București, scor 6-4, 6-2.