Dennis Man are Italia la picioare! Reuşită importantă a tricolorului. Edi Iordănescu trebuie să ştie

Dennis Man are Italia la picioare! Reuşită importantă a tricolorului. Edi Iordănescu trebuie să ştie. Jucătorul român a făcut senzaţie în ultimul meci al Parmei. A reuşit o dublă contra celor de la Ascoli.

Dennis Man a fost decisiv pentru cei de la Parma. Jucătorul în vârstă de 25 de ani a marcat o „dublă” în prima repriză cu Ascoli, scor 3-1, în Serie B.

Dennis Man are Italia la picioare!

Dennis Man a deschis scorul în minutul 8. A fost al 4-lea gol în actuala stagiune din Serie B. Ascoli a egalat în după doar 5 minute, prin Caligara. Românul a reuşit dubla în minutul 35. Mingea i-a rămas cu noroc după un dribling și a marcat din apropiere. Bernabe a stabilit scorul final, 3-1 pentru Parma, cu un gol marcat în minutul 54.

Parma e lider în Serie B după 11 etape și are un avans de 5 puncte față de urmăritoare. Man e cel mai în formă jucător al „cruciaților”, cu 5 goluri și un assist în 8 meciuri de campionat în această stagiune. Românul a punctat și etapa trecută, la 2-1 cu Como.

Man are și un gol în Cupa Italiei și e pe val înainte de meciurile echipei naționale cu Israel (18 noiembrie) și Elveția (21 noiembrie), decisive pentru Euro 2024. Dennis e pe lista preliminară a lui Edi Iordănescu și va fi în lotul final.

Man e la cel mai bun început de sezon de când s-a transferat la Parma, în 2021. În stagiunea precedentă a marcat de 6 ori în 30 de meciuri în campionat.