David Popovici, deziluzie totală! Ce a făcut românul în finala de la 100 de metri. Rezultat sub aşteptări

David Popovici, deziluzie totală! S-a aflat ce a făcut românul în finala de la 100 de metri de la Mondialele în bazin scurt. Rezultat sub aşteptări pentru cel mai bun înotător din ţara noastră.

David Popovici spera să câştige o medalie în finala de la 100 de metri, dar nu a avut nicio şansă. A terminat în afara podiumului.

David Popovici, deziluzie totală!

Zi de coşmar pentru David Popovici la Campionatele Mondiale în bazin scurt. Deşi toată lumea spera la un aur mondial, acest lucru nu s-a întâmplat. Înotătorul român nu a fost deloc în formă. Nu a reuşit nici măcar să prindă podiumul finalei.

Nu a forțat nici în calificările de la 400 de metri pentru a se menţine în formă maximă în finala de 100 de metri liber. În semifinalele de la 400 de metri liber nu a forțat și a terminat seria din care a făcut parte pe locul 7. Putea să se retragă, dar nu a făcut-o.

Australian Kyle Chalmers a câştigat medalia de aur, cu timpul de 45.16. Acesta a stabilit un nou record al competiţiei. Francezul Maxime Grousset a cucerit medalia de argint (45.41), iar italianul Alessandro Miress (45.57) a urcat pe a treia treaptă a podiumului.

Chiar dacă a terminat abia pe locul al patrulea, în spatele podiumului, David Popovici a încheiat cu timpul de 45.64. Acest rimp reprezintă un nou record mondial la juniori.