Dan Petrescu a dat lovitura! Performanţă uriaşă a antrenorului român. A reuşit calificarea

Dan Petrescu a dat lovitura! Performanţă uriaşă reuşită de antrenorul român. Jeonbuk este în sferturile Ligii Campionilor Asiei după 1-1 cu Pohang Steelers.

La general, echipa condusă de antrenorul român s-a impus cu scorul de 3-1 în fața celor de la Pohang Steelers.

Performanţă uriaşă reuşită de antrenorul român

Pohang a deschis scorul în meciul de marți prin Park Chan-Yong, în minutul 12 după ce portarul echipei antrenate de Dan Petrescu a făcut o gafă uriașă.

Jeong Tae-Woo a restabilit egalitatea în minutul 76, și a închis tabela de marcaj. Astfel, Jeonbuk s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor Asiei cu scorul general de 3-1.

Dan Petrescu, nervos după victoria obținută

„Sunt fericit pentru rezultat și pentru joc. În prima repriză, am fost stabili. În repriza a doua, adversarul s-a aruncat în atac. Păcat că am avut un jucător accidentat, dar ne vom pregăti bine pentru a avea un rezultat bun și în retur, pentru a avansa în sferturi.

I-au ”smuls” ochii lui Lee. Hernandez a fost, de asemenea, rănit. Mă gândesc dacă să joc sau nu în manșa a doua. Kim Tae-Hwan este și el obosit. Nu știu ce se va întâmpla înainte de retur, dar mă voi pregăti bine.

Victoria de azi va avea un impact pozitiv asupra fanilor și jucătorilor. Mai avem de jucat returul. Atmosfera din echipă se îmbunătățește, cu siguranță. Au depășit lipsa de victorii împotriva lui Pohang, în sezonul trecut. Vom depune eforturi mari pentru a face din capacitatea fiecărui individ o echipă bună”, a declarat Dan Petrescu, conform biz.chosun.com.

Pentru a se califica și în semifinale, elevii lui Petrescu trebuie să se impună în fața celor de la Ulsan HD, care, în partida tur, s-a impus cu 3-0.