Cum se poate califica Sorana Cîrstea în semifinalele US Open. Dezvăluiri de ultimă oră despre adversara româncei. Are mari probleme. Chiar presa din ţara natală a dat-o de gol pe Karolina Muchova.

Sunt amănunte de ultimă oră despre adversara Soranei Cîrstea. Românca se bate pentru un loc în semifinalele US Open cu Karolina Muchova, locul 10 WTA.

Cum se poate califica Sorana Cîrstea în semifinalele US Open

Totul a devenit public în urmă cu puţin timp. Karolina Muchova a avut parte de mai multe accidentări, iar problemele nu o ocolesc deloc. Sportiva din Cehia s-a chinuit în meciul precedent cu Xinyu Wang (China, 53 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-1. Are mari carențe pe propriul serviciu.

Jurnaliștii din Cehia au identificat slăbiciunea Karolinei Muchova înaintea meciului cu Sorana Cîrstea din sferturile US Open. „Dacă Muchova nu ar fi avut probleme mari pe propriul serviciu (a comis inclusiv 7 duble greșeli), probabil că și-ar fi învins fără probleme rivala asiatică. Dar și-a pierdut serviciul de două ori în primul set, de patru ori în al doilea și nu a contat că a salvat cinci mingi de set. Chinezoaica de 21 de ani a converit-o pe a șasea”, a anunţat publicația Sport.cz.

Sorana Cîrstea poate profita de pe urma problemelor întâmpinate de Karolina Muchova la serviciu. Românca a returnat foarte solid în fața Belindei Bencic, în meciul din optimi.

Atât Sorana Cîrstea, cât și Karolina Muchova au ajuns în premieră în sferturi la US Open. Duelul direct dintre cele două va avea loc miercuri dimineață, de la ora 02:00.

„Mă bucur că am închis meciul, pentru că era foarte cald”, a declarat Muchova după meciul care s-a întins pe durata a două ore și jumătate.

La ora meciului, termometrele arătau 30 de grade Celsius la Flushing Meadows, iar Karolina Muchova și-a luat o pauză de vestiar înaintea setului decisiv. „M-am întors la jocul meu, asta a fost cheia. Am schimbat ritmul, am folosit mai mult slice-uri. Nu o mai întâlnisem niciodată și ea a jucat incredibil pentru vârsta ei. Deci a fost un meci destul de dur”, a mai spus Karolina Muchova.