CSM București, victorie uriașă în Liga Campionilor! Echipa Cristinei Neagu și-a asigurat calificarea de la primul meci. Nu le-a dat nicio șansă celor de la Krim

CSM București, victorie uriașă în Liga Campionilor. Româncele au învins-o în deplasare pe Krim Ljubljana, scor 30-24, și au făcut un pas uriaș către calificarea în sferturile Champions League.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare, cu 10 reușite. Returul este programat la București, pe 24 martie, în Sala Polivalentă. În sferturile de finală, câștigătoarea va juca împotriva lui Metz.

CSM București, la un pas de sferturile Champions League

Krim Ljubljana a fost învinsă de CSM București, 24-30, în prima manșă a play-off-ului pentru calificarea în sferturile de finală din Liga Campionilor la handbal feminin. Tigroaicele au dominat de la început și nu le-au dat prea multe șanse adversarelor. Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare, cu 10 reușite.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Dmitrieva 7 goluri, Radicevic 6, pentru Krim.   Neagu 10, Gutierrez 4, Zaadi 4, pentru CSM. Laura Glauser (CSM) a încheiat cu 15 parade reuşite. Din lotul CSM nu a făcut parte extrema Alexandra Dindiligan, aflată în recuperare după o accidentare la genunchiul stâng.

Cele două formații s-au întâlnit de 10 ori până acum. 7 meciuri au fost câștigate de CSM, 2 de Krim, și unul s-a terminat la egalitate. Ultima întâlnire a fost câștigată de Krim pe teren propriu cu 28-26, anul trecut.

CSM Bucureşti a jucat ultima dată la Turneul F4 în 2018.

CSM Bucureşti a încheiat pe locul 4 în grupa A, ratând calificarea directă în sferturi, în urma rezultatelor: 28-24 şi 25-29 cu Odense, 24-26 şi 31-28 cu SG BBM Bietigheim, 23-27 şi 26-24 cu Gyor, 41-26 şi 35-26 cu IK Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu DVSC Debrecen.

La rândul său, vicecampioana Rapid Bucureşti nu a trecut de faza grupelor.

Optimile de finală din Liga Campionilor la handbal feminin:
DVSC Schaeffler (Ungaria) – Kristiansand (Norvegia) » Câștigătoarea cu Gyor (Ungaria) în sferturi
Krim (Slovenia) – CSM București (România) » Câștigătoarea cu Metz (Franța) în sferturi
Bietigheim (Germania) – Herning-Ikast (Danemarca) » Câștigătoarea cu Odense (Danemarca) în sferturi
Ferencvaros (Ungaria) – Brest (Franța) » Câștigătoarea cu Esbjerg (Danemarca) în sferturi