Echipa Cristinei Neagu a dat lovitura! Victorie uriașă în Liga Campionilor. CSM București, aproape de calificarea în sferturi.

CSM București a învins-o pe Gyor, scor 26-24, în runda cu numărul 12 a grupei A din Liga Campionilor. Astfel, româncele rămân în lupta pentru locul 2 și pentru calificarea direct în faza următoare a competiției.

Echipa Cristinei Neagu a dat lovitura! Victorie uriașă în Liga Campionilor

Campioana CSM Bucureşti a câștigat duminică, în deplasare, meciul cu Gyor ETO, scor 26-24 (15-9), în etapa a 12-a din grupa A a Ligii Campionilor. Este prima înfrângere a liderului grupei A.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Kristiansen 7 goluri, Lukacs 6, pentru Gyor, respectiv Zaadi 8, Ostergaard 4, pentru CSM.

În etapa a XII-a s-au mai jucat partidele dintre IK Savehof – Buducnost 23-27 şi Odense – Brest 29-29, iar ultima dispută a rundei va avea loc duminică, între SG BBM Bietigheim – DVSC Debrecen.

După 12 etape, liderul grupei A rămâne Gyor (22 puncte). Odense are 17, în timp ce CSM Bucureşti a acumulat 15.

Rezultatele obținute de CSM Bucureşti

În primele etape, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 28-24 cu Odense, 24-26 cu SG BBM Bietigheim, 23-27 cu Gyor. 41-26 şi 35-26 cu IK Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu DVSC Debrecen.

În etapa viitoare, penultima a grupei, campioana României va juca pe teren propriu, cu SG BBM Bietigheim, în 11 februarie.