Cristiano Ronaldo a stabilit un nou record. S-a întâmplat în meciul din Cupa Arabă a Cluburilor Campioane

Cristiano Ronaldo a stabilit un nou record. Atacantul portughez a macat primul său gol în noul sezon, în partida câştigată de Al-Nassr, cu scorul de 4-1, în faţa formaţiei tunisiene Monastir, lîn Cupa Arabă a Cluburilor Campioane la fotbal.

Vedeta arabilor a devenit astfel cel mai bun marcator cu capul din istoria fotbalului, cu 145 de reușite. El l-a depășit pe Gerd Muller, fostul jucător al celor de la Bayern Munchen (144 goluri cu capul).

Brazilianul Anderson Talisca a deschis scorul în finalul primei reprize a întâlnirii de pe stadionul Regele Fahd din Riad. Oaspeţii au egalat în minutul 66, prin Ali Lajami. Cristiano Ronaldo i-a readus pe saudiţi în avantaj în minutul 74, când a înscris al 143-lea său gol cu capul.

Gazdele au mai înscris încă două goluri în finalul jocului, prin rezervele Abdulaziz Al Aliwa (88) şi Abdulalah Al Amri (90)

Al-Nassr ocupă primul loc în Grupa C din Arab Club Champions Cup, la egalitate de puncte cu Al-Shabab, cealaltă echipă saudită din această grupă.