Chindia rămâne în Liga I! A întors-o la Ploiești pe Chiajna și a câștigat dramatic la penaltiuri!

Ianis Zicu și Concordia au fost la câteva minute de promovare. În tur, Chiajna câștigase cu 2-1, iar pe ”Ilie Oană”, la Ploiești, a fost remiză fără goluri până în prelungirile meciului care părea să consfințească retrogradarea Chindiei.

Elevii lui Săndoi au stat tot timpul în atac, la Ploiești. Și au ratat ocazie după ocazie, și în prima repriză, și în cea de-a doua.

Norocul Chindiei a purtat numele lui Nasser Chamed. El a reușit în ultimul ceas să oprească alunecarea spre eșalonul secund. Nasser Chamed a marcat în minutul 90+1, după ce a reluat cu capul dintr-un corner.

Nu s-a mai marcat în cele două reprizele de prelungiri, așa că s-a ajuns la loteria loviturilor de departajare.

Sokovic și Palmeș au ratat în contul Concordiei, în timp ce toți jucătorii Chindiei au transformat. fost 1-0 (4-1 d.l.d), iar trupa lui Emil Săndoi rămâne încă un sezon în Liga 1.

În ediția de campionat încheiată deja, Concordia Chiajna s-a clasat pe locul 5 în Liga 2, dar a profitat de faptul că Steaua a terminat pe locul al patrulea. Chindia Târgovişte a terminat play-out-ul pe locul 13 în Liga I.

În celălalt baraj, se întâlnesc Dinamo și Universitatea Cluj. În tur, a fost 2-O pentru formația din liga secundă.