Ce i-au făcut italienii Simonei Halep. Imagini incredibile care au devenit virale. Românca, interzisă în continuare în circuit

Italienii au făcut un gest incredibil la adresa Simonei Halep. Imaginile au devenit rapid virale.

Românca este singura sportivă din Top 30 care nu va evolua la turneul WTA 1000 de la Roma. Italienii au ținut însă să scoată în evidență acest lucru.

Ce i-au făcut italienii Simonei Halep

Simona Halep este suspendată provizoriu și nu va putea participa la turneul de la Roma. Are interzis și la turneele WTA 500 de la Stuttgart (17 – 23 aprilie) și Madrid (25 aprilie – 7 mai).

Pe lângă Simona, și austalianca Ajla Tomljanovic (locul 36 WTA) va absenta de la competiția WTA 1000 de la Roma, câștigată de Halep în 2020.

Organizatorii turneului desfășurat la Foro Italico au dorit însă să scoată în evidență absența româncei. Din acest motiv, aceștia au scris cu roșu mențiunea că sportiva nu va evolua în competiție.

Sursa: WTA

De altfel, există șanse reduse ca Simona Halep să mai joace în acest sezon. Este nevoie ca jucătoarea să-și dovedească nevinovăția. dacă va primi un verdict favorabil din partea tribunalului de la Londra, ea s-ar putea înscrie la turneul de Grand Slam de la Roland Garros (28 mai – 11 iunie).

Organizatorii turneului de la Roma, acuzați de misoginism

În 2020, Halep a câștigat turneul de la Roma. Atunci, sportiva nu a fost remunerată cu o sumă egală cu cea a lui Novak Djokovic. Românca a primit cu 10 euro mai puțin decât campionul de la băieți.

Din acest motiv, organizatorii au fost acuzați de misoginism pe rețelele de socializare. Cei care au adus critici au considerat că diferența a fost intenționată. În plus, s-a considerat că scopul ei a fost să reliefeze ideea că femeile nu merită premii la fel de mari ca cele ale bărbaților.

Astfel, organizatorii de la WTA 1000 de la Roma au hotărât ca din anul 2025 să atribuie o remunerație egală între femei și bărbați.