Cătălin Chirilă surprinde pe toată lumea! Cuvinte uriașe după o nouă performanţă importantă. Ce a spus după medalia câştigată la Jocurile Europene

Cătălin Chirilă surprinde pe toată lumea! Cuvinte uriașe după o nouă performanţă importantă.

Sportivul de la Steaua a obținut medalia de argint în proba de canoe simplu pe distanța de 500 metri de la Jocurile Olimpice Europene de la Cracovia – Malopolska (Polonia).

Cătălin Chirilă surprinde pe toată lumea

Cătălin Chirilă a câștigat o nouă medalie. Un bronz la Jocurile Europene de la Cracovia, în proba de canoe simplu, 500 de metri, deși nu este proba lui favorită și nu  se pregătise pentru ea.

”Am venit aici, la concurs, ca să mă distrez. Într-un final am reuşit să mă distrez! Îmi cunosc adversarii. Ştiu ce pot. Pe la jumătatea cursei, asta am simţit eu, că am fost în faţă. Pe final nu mi-au mai ajuns rezervele de energie. Calitatea de viteză a lui Martin Fuksa şi-a spus cuvântul. Voi lucra şi poate la anul îl voi doborî”, a spus Cătălin după cursă.

Sportivul se pregătește pentru cel mai important concurs al anului, Campionatul Mondial de la Duisburg, criteriu de calificare la Jocurile Olimpice.

”Acolo va fi altceva, ne vom juca pe o mie de metri. Îi aştept pe toţi concurenţii să ne jucăm în curtea mea, cu jucăriile mele”, a mai spus Cătălin Chirilă.

Chirilă a avut un timp de 1 min 46 sec 340/1000. Cel care a obținut medalia de aur a fost Martin Fuksa din Cehia, cu timpul de 1 min 45 sec 462/1000. Pe al treilea loc s-a clasat Serghei Tarnovschi, cu 1 min 46 sec 460/1000.