Performanță uriașă pentru România! Cătălin Chirilă a dat o nouă lovitură. Rezultat important pentru român

Performanță uriașă pentru România! Cătălin Chirilă a dat o nouă lovitură și a obținut un rezultat important pentru țara noastră.

Cătălin Chirilă (25 de ani) a obținut medalia de argint în proba de canoe simplu pe distanța de 500 metri de la Jocurile Olimpice Europene de la Cracovia – Malopolska (Polonia).

Performanță uriașă pentru România

Chirilă a avut un timp de 1 min 46 sec 340/1000. Cel care a obținut medalia de aur a fost Martin Fuksa din Cehia, cu timpul de 1 min 45 sec 462/1000. Pe al treilea loc s-a clasat Serghei Tarnovschi, cu 1 min 46 sec 460/1000.

„Cu mândrie și bucurie vă anunțăm Cătălin Chirilă a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice Europene de la Cracovia 2023, în finala probei de C1 500 m!

Performanța extraordinară a lui Cătălin ne umple inimile de admirație și încântare. Efortul, sacrificiul și dedicarea sa au fost răsplătite cu această medalie de argint, confirmându-i talentul și valoarea de excepție în lume.

Să îi transmitem toate felicitările și aprecierea noastră lui Cătălin pentru această realizare remarcabilă! Suntem mândri de tine și de eforturile tale fără margini în a atinge performanțe de top.

Felicitări, Cătălin, pentru această medalie bine meritată! Ești o sursă de inspirație pentru noi toți!”, a fost mesajul scris de Federația Română de Kaiac Canoe pe pagina de Facebook.

Românul mai are în palmares și medalia de aur la Jocurile Europene, obținută împreună cu Victor Mihalachi, în 2019, la Minsk, în proba de canoe dublu pe distanța de 1.000 metri.

În proba de canoe simplu pe distanța de 1.000 de metri, Chirilă este campion mondial și european.

Medalii pentru România la Jocurile Europene din Polonia

România a mai câștigat alte trei medalii la Jocurile Europene din Polonia. Asta după ce atleta Bianca Ghelber s-a clasat pe locul doi la aruncarea ciocanului, atleta Andrea Miklos a terminat pe locul trei la 400 m, iar Ştefan Comănescu a obținut medalia de bronz la cat. 67 kg (kumite).

În total, din partea României evoluează în acest an la Jocurile Europene de la Cracovia Malopolska (21 iunie-2 iulie) nu mai puțin de 150 de sportivi, la 18 discipline: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv și triatlon.