Ca pe maidan! Campioana CFR a spulberat-o pe Petrolul pe `Ilie Oană`, `lupii` și-au arătat colții prea târziu + Erori flagrante de arbitraj

Pentru cei 5-6000 de oameni de pe ”Ilie Oană”, golul marcat în uvertura meciului de veteranul Deac pentru campioana CFR n-a fost de-a bună. Oricum tribuna incandescentă de obicei n-a fost la fel de efervescentă și într-o seară de luni ca aceasta, însă parcă reacția rapidă a ardelenilor a fost ca un anestezic.

Pentru echipa lui Florin Pârvu, anestezia și-a făcut efectul în partea secundă. Cine n-a vrut n-a dat gol în poarta lui Leitner. Au ieșit pe rând la rampă Birligea în minutul 49, apoi Janga în minutul 66, Maglica în 73 și Boateng, în minutul 8o.

Sigur, cu două intermezzo-uri locale, Mario Bratu, în minutul 74, și Purtic, în minutul 83, au însăilat și ei două goluri, pentru onoarea nereperată a Petrolului.

Sigur să dai vina pe arbitraj ar fi hilar, însă e bine să fie întrebați specialiștii cum de centralul Găman sau mult mai experimentatul Hațegan din camera VAR n-au văzut mâna lui Mathaus pe minge în careu în minutul 31 și cotul lui Bîrligea care și-a creat astfel avantaj și a marcat în poarta prahovenilor?

S-a terminat 5-2 pentru CFR, iar Petrolul a pierdut astfel contactul cu plutonul de și cu șanse de play-off. Victoria i-a permis campioanei să se mențină la două puncte, adică în ceafa liderului Superligii, Farul Constanța.

Petrolul: 28. Leitner – 99. Borța, 26. Pașov, 13. Mathaus, 27. C. Achim 5. Țicu – 25. Purtici, 11. Seto, 8. Jair – 10. Budescu, 7. Grozav
RezerveVâlceanu, Romeo Doua, Rădulescu, Purtic, M. Bratu, R. Bucur, Tucaliuc, Budescu, A. Tudor
Antrenor: Florin Pârvu

CFR Cluj: Scuffet – Braun, Kolinger, Burcă, Camora – C. Deac, Boateng, Muhar, Krasniqi – Janga, Birligea
Rezerve: Sava, R. Bălan, Țîru, Hoban, Bordeianu, Cvek, Petrila, Maglica, Yeboah
Antrenor: Dan Petrescu