Există viață după Nae Constantin! Petrolul câștigă fără drept de apel în fața lui Hermannstadt. Reacție incredibilă a noului antrenor al găzarilor

Petrolul a răspuns pozitiv după despărțirea de Nae Constantin și a câștigat primul meci cu Florin Pîrvu pe banca tehnică.

Găzarii au rezolvat partida din prima repriză intrând la cabine cu scorul de 2-0.

Petrolul, victorie cu 2-0 în fața lui Hermannstadt

Ploieștenii au lovit prima oară prin Jair în minutul 16, care l-a executat pe portarul Letica cu un șut din afara careului.

Trupa lui Pîrvu și-a continuat jocul bun și și-a dublat avantajul în minutul 45 prin Irrobiso care  a profitat de o minge bâlbâită în poartă de portarul lui Hermannstadt.

A 2-a repriză a început în nota primei părți, cu atacuri destul de timide de ambele părți, iar primul eveniment cu adevărat notabil a avut loc în minutul 56 atunci când Irrobiso a fost eliminat după cumulul de cartonașe galbene.

Restul reprizei le-a aparținut sibienilor dar atacurile lor nu au fost eficiente, iar Petrolul a reușit să câștige cu 2-0 un meci vital.

Petrolul: Leitner – Borta, Pashov, Meijers, Felix Mathaus, Țicu – Jair, Seto, Grozav – Irobiso, Budescu
Rezerve: Vâlceanu, Doua, Achim, Dumitriu, Purtic, Bratu, Tucaliuc, Moldoveanu, Rădulescu
Absent: Huja (accidentat)
Antrenor: Florin Pîrvu

Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, Ene, Opruț – Mino, Biceanu – Balaure, Petrescu, Popescu – Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Etienne, Antoche, Iancu, Oroian, Limaj, Bărbuț, Buhăcianu, Babic
Absenți: I. Stoica, Alhassan (accidentați)
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Adrian Cojocaru; A1: Vladimir Urzică; A2: Alexandru Vodă; Arbitru VAR: Andrei Chivulete; Arbitru AVAR: Mihaela Țepușă

La finalul partidei, Flori Pîrvu, noul antrenor al Petrolului s-a declarat uimit de prestația lui Constantin Budescu și a ținut să îi mulțumească nașului său, Nae Constantin pentru munca depusă.

”Înainte de a spune ceva, vreau să-i mulţumesc lui Nae Constantin, pentru munca depusă aici. Am găsit o echipă care este bine antrenată.

Echipa are calitate, avem jucători cu potenţial. Eu am venit cu acel entuziasm, cu acel sacrifiuciu, cu dorinţa de victorie şi în seara asta ei mi-au demonstrat că vom avea un viitor bun.

Nu ştiu când a mai jucat Budescu la intensitatea la care a făcut-o astăzi. Am vrut să-l scot de pe teren şi a refuzat. E incredibil. Mă bucur foarte mult.

Îmi spunea mereu că vrea să mai stea pe teren, dar la un moment dat i-a transmis secundului că deja e prea mult. Mai rar aşa hotărâre, determinare.

Ne dorim să scoatem maxim din fiecare meci. Urmează o serie de meciuri care par infernale, dar nu imposibile”, a declarat Pârvu, după meci.