Bombă la Paris! S-a terminat PSG-Borussia Dortmund. Prima echipă calificată în finala Champions League a fost decisă

Bombă la Paris! S-a terminat PSG-Borussia Dortmund. Prima echipă calificată în finala Champions League a fost decisă. A fost un meci nebun în capitala Franţei, cu o favorită certă, PSG.

Milionarii de la PSG porneau ca mari favoriţi, chiar dacă pierduseră turul din Germania, scor 0-1. Însă în fotbal nu contează doar banii.

S-a terminat PSG-Borussia Dortmund

Cei de la Borussia Dortmund au început meciul cu tupeu. Au avut şanse şi au jucat foarte bine în prima repriză. Totuşi, la cabine s-a intrat fără gol, scor 0-0. La 5 minute de la reluare, s-a detonat bomba la Paris.

Hummels a deschis scorul şi a dublat avantajul nemţilor la general, 2-0. Apoi, franceziis-au năpustit în atac. Au avut chiar şi două bare. Zaire-Emery şi Mendes, cu un şut de la distanţă, au fost aproape de gol. În minutul 87, şi Mbappe a lovit bara. Şi Vitinha a lovit transversala peste doar două minute. Scor final PSG-Borussia Dortmund 0-1 şi nemţii sunt în finala Champions League.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Bayern Munchen și Real Madrid. Returul de pe 8 mai pleacă de la 2-2.

PSG – Borussia Dortmund, echipele de start

PSG (4-3-3): Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Beraldo, Mendes – Zaire-Emery, Vitinha, F. Ruiz – Dembele, Ramos, Mbappe
Rezerve: Navas, Tenas – Zague, Danilo, Ugarte, Asensio, Lee, Mukiele, Soler, Barcola, Skriniar
Antrenor: Luis Enrique

DORTMUND (4-2-3-1): Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Emre Can, Sabitzer – Sancho, Brandt, Adeyemi – Fullkrug
Rezerve: Meyer, Lotka – Ozcan, Nmecha, Haller, Reus, Wolf, Moukoko, Malen, Sule, Watjen, Bynoe-Gittens
Antrenor: Edin Terzic

Stadion: Parc des Princes // Arbitru: Daniele Orsato (Italia)