Avertisment pentru Răzvan Burleanu! Decizia care favorizează România: ”Am scăpat ușor!”

Avertisment pentru Răzvan Burleanu! Decizia care favorizează România. Helmut Duckadam nu s-a mai abținut atunci când a aflat sancțiunea primită după scandalul de la meciul cu Kosovo.

România – Kosovo (2-0), meci din preliminariile EURO 2024, a fost întrerupt pentru aproape 50 de minute.

Avertisment pentru Răzvan Burleanu!

România a fost taxată în urma acțiunilor grupării de suporteri ”Uniți sub tricolor”, din cadrul meciului cu Kosovo, scor 2-0. FRF a fost sancționată cu o amendă în valoare de 52 de mii de euro. Mai mult de atât, următoarea partidă din cadrul EURO, și anume, România – Andorra, se va juca doar cu spectatori ce vor avea vârste sub 14 ani.

Helmut Duckadam a declarat că se aștepta ca ”pedeapsa” să nu fie atât de dură. Pe de altă parte, fostul portar este nedumerit cu privire la cele 50 de minute de suspendare a partidei dintre tricolori și kosoveni.

”Am scăpat ușor. Mi se pare normal. Nu mi s-a părut atât de grav încât să fim sancționați mai tare. Sigur, s-a făcut un caz din ce s-a întâmplat. Nu poți să fii de acord să fie implicat politicul, dar, totuși, nu s-au dat petarde, acel banner a dispărut destul de repede, nu știu de ce s-a stat atât în primul rând”, a declarat Helmut Duckadam, la digisport.ro.

Deși ”federalii” au oferit accesul suporterilor minori pe Arena Națională, în vederea disputării partidei dintre România și Andorra, Duckadam consideră că tricolorii nu vor avea parte de susținere mare din tribune, meciul fiind programat foarte târziu.

”Depinde la ce oră este jocul. E cam târziu, multe școli cred că ar fi mers la acest joc dacă era mai devreme. Sunt licee sportive, dar ora e târzie”, a spus Duckadam.