Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-FC Botoşani. Ce au făcut oamenii lui Bogdan Andone în derby-ul supravieţuirii

Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-FC Botoşani. Ce au făcut oamenii lui Bogdan Andone în derby-ul supravieţuirii. A fost un început perfect de meci pentru oaspeţi care au deschis scorul foarte repede.

Oamenii lui Bogdan Andone au reuşit să deschidă scorul după doar 5 minute. Miron a fost cel care a înscris.

S-a terminat Petrolul-FC Botoşani

De partea cealaltă, Petrolul avea nevoie să nu piardă pentru a nu intra în hora locurilor de baraj din Superliga. Gazdele au revenit destul de repede pe tabelă. Insistenţa lui Musi a adus golul egalării. Acesta a fost reuşit de Irobiso care a marcat în minutul 13. Apoi, gazdele se puteau desprinde, dar Grozav şi acelaşi Irobiso nu au nimerit ţinta.

De partea cealaltă, Florescu putea marca, dar Zima s-a opus şi s-a intrat cu egal la cabine. În minutul 69, arbitrul Florin Andrei a avut nevoie de VAR pentru a dicta un penalty evident. Ţigănaşu l-a cosit în careu pe Musi, dar arbitrul a avut nevoie de reluări. Penalty-ul n-a fost executat de Grozav ci de hanca. Execuţia acestuia a fost însă de judeţ şi Kukic a parat fără probleme.

În loc să fie 2-1 pentru gazde, s-a făcut 1-2. O gafă în lanţ a apărării gazdelor i-a permis lui Sadiku să înscrie în minutul 87. Scor final Petrolul-FC Botoşani 1-2 şi oaspeţii fac un pas uriaş în lupta pentru evitarea retrogradării. De partea cealaltă, fanii gazdelor au început să le strige jucătorilor „Ruşine, Ruşine să vă fie”.

Petrolul – FC Botoșani, echipele de start:

Petrolul (4-2-3-1): Zima – Hanca, Papp, Meijers, Țicu – Seto, Jyry – Musi, Jair, Grozav – Irobiso
Rezerve: Eșanu (GK), Dumitriu, Garutti, Huja, Radu, Paraschiv, Dumitrache, Isfan, Bratu, Răducan, Berisha, Bucur
Antrenor: Laszlo Balint

FC Botoșani (4-3-3): Kukic – Petro, Sadiku, Miron, Țigănașu – Mitrov, Dican, Ferreira – Florescu, Kaprof, Ofosu
Rezerve: Ducan (GK), Adams, Șeroni, Gligor, David, Filip, Fulop, Mouaddib, Mailat, Lopez, Margiotta, Creț
Antrenor: Bogdan Andone

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș) / A1: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) / A2: Vladimir Urzică (Piatra Neamț) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Adrian Popescu (Craiova) / R1: Sorin Vadana (Cluj-Napoca) / Observator arbitri: Teodora Albon (Cluj-Napoca)