Anglia şi Spania se întâlnesc în finala Campionatului European U21

Anglia şi Spania se întâlnesc în finala Campionatului European de tineret. Meciul se joacă sâmbătă, pe Adjarabet Arena, din Batumi, de la ora 19:00.

Echipa naţională U21 a Angliei a învins, miercuri, la Batumi, selecţionata U21 a Israelului, scor 3-0, în prima semifinală a Campionatului European U21.

Gibbs-White a deschis scorul. Anglia a majorat diferența de pe tabela de marcaj în minutul 63, prin Cole Palmer. Scorul final a fost stabilit în minutul 90, de către, Cameron Archer.

Spania – Ucraina 5-1

Naţională U21 a Spaniei a învins, miercuri seara, pe stadionul Steaua, scor 5-1, echipa naţională U21 a Ucrainei.

Ucraina a deschis scorul prin Bondarenko. Ucrainenii nu au apucat să se bucure prea mult de avantaj, pentru că Abel Ruiz a adus egalarea pentru iberici, în minutul 17,

A urmat golul lui Oihan Sancet, din minutul 24. Antonio Blanco a făcut 3-1 în minutul 54, iar nou intratul Aimar Oroz a marcat pentru 4-1 cu un gol superb. Sergio Gomez a stabilit scorul final în minutul 78.