Ana Bogdan a ajuns în sferturi de finală de la BCR Iaşi Open

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului BCR Iaşi Open (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a trecut de rusoaica Anastasia Zaharova cu 6-1, 6-2.

Ana Bogdan (29 ani, 75 WTA), a treia favorită, a obţinut victoria după o oră şi 19 minute de joc efectiv, dar meciul a fost întrerupt în setul secund din cauza ploii, la scorul de 1-0 pentru românca şi 0-15, anunta agerpres.ro.

Ana Bogdan, care în weekend a jucat prima sa finală WTA 250 din carieră (la Varşovia), a controlat jocul, profitând de numeroasele erori făcute de Zaharova (20 ani, 163 WTA).

Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.475 dolari şi 29 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe Ekaterine Gorgodze. Jucătoarea georgiană (30 ani, 147 WTA), cap de serie numărul opt, a dispus joi de argentinianca Nadia Podoroska în două seturi, cu 6-4, 6-2.

Ana Bogdan a câştigat ambele dueluri anterioare cu Gorgodze, cu 7-5, 6-4 în octombrie 2013, în sferturile unui turneu futures în Antalya, şi în noiembrie 2013 în finala altui turneu futures în Antalya, cu 7-6 (5), 7-6 (5).