Adrenalină și suspans până-n ultimul minut. Final dramatic în FC Voluntari – Petrolul, cum arată acum clasamentul play-out-ului.

VAR-ul a decis cu ce scor s-a încheiat partida de la Voluntari. A intervenit la ultima fază, când Doua a reușit egalarea, 2-2, printr-un șut de la distanță.

Voluntari, egalată în ultimele minute

Marcelo Lopes deschisese scorul pentru ilfoveni în minutul 35. Iar Gicu Grozav a restabilit echilibrul pe tabelă, după ce a transformat un penalty îndelung contestat.

În minutul 41, Irobiso a căzut în careu după un contact cu Matricardi. Arbitrul Sorin Costreie a arătat imediat spre punctul cu var, dar ulterior s-a putut vedea că, de fapt, Irobiso a forțat și a simulat. Ceea ce ar fi dus la al doilea galben și eliminare.

Eliminat a fost însă Nemec, din fericire pentru Ciobotariu, a primit roșu în timp ce fusese schimbat, pentru reacții violente.

Sigurjonsson a părut că va da lovitura pentru Voluntari când a marcat în 82. Însă ”lupii” a mușcat in extremis un punct. După ce a analizat îndelung faza golului lui Doua, centralul l-a validat. Iar oaspeții rămân în vârful clasamentului, la egalitate cu liderul FCU Craiova.

FC VOLUNTARI (3-4-3): M. Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) – Marcelo Lopes, Sigurjonsson, Meleke, Aliji – Rață, Nemec, Damașcan
Rezerve: J. Fernandez – Cr. Costin, Paz, I. Andres, D. Florea, Merloi, Răduț, Helder Tavares, Dumiter
Antrenor: Liviu Ciobotariu

PETROLUL (3-5-2): Leitner – Papp, Meijers, Mathaus – Doua, Jair, Seto, Jefferson, Țicu (cpt.) – Irobiso, Grozav
Rezerve: Jercălău – Borța, Pashov, R. Grigore, Dumitriu, Purtic, M. Bratu, Budescu, R. Moldoveanu
Antrenor: Florin Pârvu

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Sorin Costreie; A1: Mihai Marica; A2: Adrian Vornicu; Arbitru VAR: Horia Mladinovici; Arbitru AVAR: Marius Badea