Surpriză uriaşă la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-U Cluj. Meciul s-a decis în 6 minute

Surpriză uriaşă la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-U Cluj. Meciul s-a decis în 6 minute, chiar în prima parte a sa. Nimeni nu s-ar fi aşteptat la un asemenea scor, dar prahovenii au fost de nerecunoscut.

S-a terminat Petrolul-U Cluj. Prahovenii nu au avut nicio şansă în faţa unei echipe ameninţate serios cu retrogradarea.

S-a terminat Petrolul-U Cluj

Meciul Petrolul-U Cluj s-a decis în primul sfert de oră. Ameninţaţi serios cu retrogradarea, băieţii lui Ioan Ovidiu Sabău au început meciul perfect. Pe o ploaie torenţială, clujenii au decis soarta celor trei puncte foarte repede. Mai întâi, Alexandru Chipciu a deschis scorul în minutul 10.

Cei de la Petrolul nu s-au aşezat bine în ghete că au luat şi al doilea gol. A marcat Dan Nistor în minutul 16. Chiar dacă Petrolul a avut la dispoziţie peste 75 de minute, nu a mai reuşit nimic şi a ratat şansa de a urca pe primul loc în play-out. S-a terminat Petrolul-U Cluj 0-2 şi gazdele sunt pe locul 2 în play-out, la egalitate de puncte cu liderul FCU Craiova. De partea cealaltă, echipa clujeană a făcut 23 de puncte şi s-a îndepărtat la 4 lungimi de primul loc ce duce la barajul de supravieţuire.

Petrolul – U Cluj, echipe de start:

PETROLUL: Vâlceanu – Papp, Meijers, Mathaus – Doua, Seto, Tavares, Grozav, Țicu – Irobiso, Bratu
REZERVE: Leitner, Borta, Pashov, Grigore, Dumitriu, Purtic, Jefferson, Tucaliuc, Rădulescu
ANTRENOR: Florin Pîrvu

U CLUJ: Gorcea – Oancea, Martic, Ilie, Chipciu – Filip, Bic, Goranov – Nistor – Thiam, Tescan
REZERVE: Iliev, Simion, Hofman, Trif, Stoica, Horșia, Bălan, Gomes, Remacle
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

STADION: „Ilie Oană” (Ploiești)
ARBITRU: Barbu Marian (Făgăraş – Braşov), A1: Tunyogi Ferencz (Zalău – Sălaj), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe – Covasna), Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei – Satu Mare), Arbitru AVAR: Peşu Ionela Alina (Craiova – Dolj)