Zi fără goluri în Superliga! Farul şi Hermannstadt s-au anulat reciproc. Meci cu două bare şi două goluri anulate de VAR

Zi fără goluri în Superliga! După Voluntari – Sepsi 0-0, acelaşi scor s-a înregistrat şi în ultimul meci al etapei, dintre Farul şi Hermannstadt care s-au anulat reciproc. A fost un meci cu două bare şi două goluri anulate de VAR.

Farul și Hermannstadt nu au reuşit să câştige şi au ratat şansa de a urca pe primul loc al clasamentului după etapa a cincea din Superliga.

Farul şi Hermannstadt s-au anulat reciproc

Farul – Hermannstadt 0-0, dar meciul de la Ovidiu a fost unul plin de evenimente. VAR-ul a anulat două goluri, câte unul pentru fiecare echipă. Mai mult, cele două echipe au avut şi câte o bară în repriza secundă, dar nu au reuşit să-şi apropie victoria.

Mai întâi, a marcat Baba Alhassa, golgeterul sibienilor, dar după minute bune reuşita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid. În minutul 73, şi gazdelor li s-a anulat un gol de către VAR, pentru un ofsaid evident la Larie.

Apoi, a venit rândul barelor să nege golul în această partidă. Mai întâi, şutul lui Denis Alibec a lovit bara laterală, apoi Daniel Paraschiv a lovit şi el stâlpul. S-a terminat 0-0, iar cele două rămân neînvinse, dar ratează şansa de a fi lider după 5 etape. Au câte 9 puncte fiecare, dar sibienii sunt pe locul secund, cu golaveraj mai bun.

Farul – Hermannstadt, echipe de start:

Farul: Aioani – Benzar,Larie, M. Popescu, Kiki – Artean, Nedelcu, Casap – Torje, V. Morar, A. Pitu
Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, Grameni, Alibec, Borza, K. Doucoure, R. Moldoveanu, T. Băluță, Sali
Antrenor: Gheorghe Hagi

Hermannstadt: P. Iliev – Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț – Răuță, Mino Sota – Balaure, Alhassan, C. Popescu – I. Hora
Rezerve: Medina – Bejan, Issah, Năstăsie, P. Petrescu, Biceanu, Oroian, D. Paraschiv, V. Muțiu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Academia „Gheorghe Hagi”
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti), A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel – Argeş), A2: Slabu Stelian (Braşov), Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Vornicu Adrian (Iaşi)