Vestea nopţii despre Sorana Cîrstea! Ce a făcut românca în primul tur la Washington. Meci pe muchie de cuţit

Vestea nopţii despre Sorana Cîrstea! S-a aflat ce a făcut românca în primul tur la Washington. Meci pe muchie de cuţit pentru cea mai bine clasată jucătoare din România în clasamentul WTA.

Sorana Cîrstea a avut parte de un meci infernal chiar în primul tur al turneului de la Washington. Locul 32 WTA s-a duelat cu Petra Martic, ocupanta locului 36 WTA.

Vestea nopţii despre Sorana Cîrstea!

Românca s-a impus cu scorul de 6-3, 7-6 (15-13), la capătul unui meci epic. Va avea parte de un alt duel infernal şi în optimi. Urmează să se dueleze cu rusoaica de pe locul 18 WTA, Liudmila Samsonova. Rusoaica este cap de serie numărul 8 la turneul american dotat cu premii de 780.637 de dolari.

Sorana Cîrstea a început ca din tun meciul cu Petra Martic. A avut 3-0, dar şi-a pierdut rapid avantajul. Românca a luat break-ul la 3-3 şi şi-a adjudecat primul set cu scorul de 6-3.

În setul secund, Sorana a ratat trei mingi de break în primul game, apoi a urmat o cădere. Martic s-a distanţa la 4-1. Meciul a fost la un pas de a intra în decisiv. Petra a avut 4 mingi de break la 4-1, dar nu le-a concretizat.

Martic şi-a făcut serviciul şi conducea cu 5-2. Nu a fost de ajuns, pentru că Sorana a revenit fabulos şi a trimis setul secund în tie break. Românca a salvat nu mai puţin de şapte mingi de set ale adversarei din Croaţia. Până la urmă a câştigat tie-break-ul cu 15-13 şi meciul.

Pentru accederea în optimile de la Washington, Cîrstea va primi 11.600 de dolari şi 55 de puncte WTA. Turneul de la Washington este una dintre cele trei competiţii la care ia startul Sorana Cîrstea, până la Grand Slam-ul de la US Open, programat la finalul lunii. După Washington, românca va mai participa şi la Montreal, cât şi la Cincinnati.