Vestea momentului pentru Sorana Cîrstea! Românca a pus mâna pe o sumă importantă de bani. S-a aflat imediat după duelul cu Elena Rybakina + Adversar infernal în optimi

Vestea momentului pentru Sorana Cîrstea! Românca a pus mâna pe o sumă importantă de bani. S-a aflat imediat după duelul cu Elena Rybakina care a fost un adevărat thriller la ultimul tuneu de Mare Şlem al anului.

Sorana Cîrstea a reuşit performanţa carierei la US Open. Cea mai bine clasată jucătoare din România în clasamentul WTA a bătut-o pe Elena Rybakina.

Vestea momentului pentru Sorana Cîrstea!

Calificarea ăn optimile US Open îi aduce Soranei Cîrstea un cec de 284.000 de dolari şi 240 de puncte WTA. Acum, Sorana o conduce pe Rybakyna cu 2-1 la meciurile directe.

Mai mult, în optimile de finală, Sorana Cîrstea, locul 30 WTA o va înfrunta pe elveţianca Belinda Bencic, locul 13 WTA. Bencic a trecut în turul 3 de chinezoaica Lin Zhu cu 7-6 (1), 2-6, 6-3.

Cîrstea are 2-1 în meciurile directe cu Bencic, pe care a învins-o în februarie 2021, în optimile turneului Grampians Trophy de la Melbourne. A fost 7-5, 6-2, în august 2022, în primul tur la Cincinnati, cu 6-2, 6-7 (3/7), 6-4.

Bencic a învins-o pe sportiva noastră chiar la US Open, anul trecut, în turul secund, cu 3-6, 7-5, 6-2. Optimi de finală la US Open reprezintă cea mai bună performanţă a carierei pentru Sorana. Datorită acesteo performanţe, sportiva noastră ar putea reuşi un salt important în clasamentul WTA.