Duel nebun pentru Sorana Cîrstea! S-a încheiat meciul cu Elena Rybakina. Cine s-a calificat în optimile US Open

Duel nebun pentru Sorana Cîrstea! S-a încheiat meciul cu Elena Rybakina. S-a aflat cine s-a calificat în optimile US Open după o partidă maraton de două ore şi 50 de minute. A fost un meci fabulos făcut de româncă.

Sorana Cîrstea a avut parte de un duel epic împotriva celei de-a patra jucătoare a lumii, Elena Rybakina.

Duel nebun pentru Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea a început meciul perfect şi şi-a adjudecat primul set cu scorul de 6-3. Locul 4 WTA a revenit în meci după ce a câştigat setul al doilea la tie-break, 7-6. În decisiv, Sorana a dat marea lovitură. S-a impus cu 6-4 şi e în optimi la US Open.

După rezultatul obținut noaptea trecută, Sorana Cîrstea a ajuns la cea mai importantă performanță din carieră la US Open. Duelul a început foarte bine pentru sportiva din România, care a condus la un moment dat cu scorul de 4-1 în primul set.

Setul doi a fost unul mult mai echilibrat, iar Rybakina a reușit să se impună în cele din urmă, chiar dacă Sorana a avut două mingi de set. În decisiv, jucătoarea din România a fost din nou la înălțime și a reușit să câștige partide în fața unei adversare mult mai bine cotate.

În următoarea fază a competiției, sportiva din România o va întâlni pe Belinda Bencic, locul 13 WTA. Elveţianca a trecut în turul 3 de chinezoiaca Zhu, 7-6, 6-2, 6-3. Duelul dintre Cîrstea și Becic va avea loc duminică, 3 septembrie, urmând să se stabilească ulterior și ora meciului.