Final incendiar la Arad! S-a terminat UTA-FCU Craiova. Mircea Rednic i-a îngropat pe olteni

Final incendiar la Arad! S-a terminat UTA-FCU Craiova. Mircea Rednic i-a îngropat pe olteni. Echipa lui eugen Trică avea doar varianta victoriei în deplasare, dar s-a prezentat absolut lamentabil.

Jucătorii lui Mircea Rednic au înscris repede şi moralul celor de la FCU Craiova era deja la cote minime.

S-a terminat UTA-FCU Craiova

Luckassen a deschis scorul după doar 6 minute, de lângă un Compagnucci visător. Oaspeţii au încercat să revină în meci, dar au avut şi ghinion. Au ratat în mai multe rânduri, prin Blănuţă sau Padula. Apoi, după 31 de minute Rareş Pop a dublat avantajul gazdelor.

Eugen Trică a schimbat liniile la pauză, dar mingea nu a intrat în poartă. Mai mult, s-a făcut 3-0 după ce Joao Pedro a marcat în minutul 66. În minutul 86, Ibrahim a redus din diferenţă, după ratarea lui Blănuţă.

Scor final UTA-FCU Craiova 3-1 şi jucătorii lui Mircea Rednic au câştigat play-out-ul cu o etapă înaintea finalului de sezon. De partea cealaltă, oaspeţii sunt aproape retrogradaţi în liga a doua. Au nevoie de o victorie în ultima etapă şi de un joc al rezultatelor pentru a mai prinde barajul.

UTA – FCU Craiova, echipe de start:

UTA (4-3-3): Iacob – Trif, Conte, Stolnik, Căpușă – Vulturar, C. Mihai, Omondi – Imoh Ezekiel, K. Luckassen, R. Pop
Rezerve: Kucher, D. Costa Rodrigues, Micovschi, Stahl, A. David, Iurasciuc, Tudorie, Joao Pedro, Calota, Adrian Dragoș
Antrenor: Mircea Rednic

FCU Craiova (4-3-3): Gurău – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – V. Pop, V. Achim, D. Albu – Baeten, Blănuță, Bauza
Rezerve: M. Enache, Mascarenhas, Kvakic, Lekiatas, Dragu, Van Durmen, Blidar, Bahassa, Sidibe, Chițu, Ibrahim
Antrenor: Eugen Trică

Arbitru: Moroiță Andrei (Ploieşti – Prahova) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti – Bucureşti), A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca – Cluj)

Arbitru VAR: Fesnic Horațiu Mircea (Cluj-Napoca – Cluj) / Arbitru AVAR: Lucaciu Doru Claudiu (Cluj-Napoca – Cluj)

Stadion: Arena Francisc Neuman (Arad – Arad) Obs. arbitri: Sovre Octavian (Satu Mare – Satu Mare)