Vestea momentului despre Răzvan Lucescu! Antrenorul român rescrie istoria la Paok Salonic. Performanţă fabuloasă pe banca grecilor

Vestea momentului despre Răzvan Lucescu! Antrenorul român rescrie istoria la PAOK Salonic. Performanţă fabuloasă pe banca grecilor. Totul s-a aflat imediat după ultima victorie din Conference League.

Pentru Răzvan Lucescu, nu doar că a fost un meci în care a scris istorie la PAOK Salonik, dar a și câștigat împotriva celor de la Aberdeen, scor 3-2, în runda cu numărul 3 a grupei G de Conference League.

Vestea momentului despre Răzvan Lucescu!

La meciul din deplasare al celor de la Paok Salonik, Răzvan Lucescu a marcat 2014 meciuri, devenind astfel antrenorul cu cele mai multe meciuri jucate din întreaga istorie de 97 de ani a clubului.

În prima repriză Paok a avut o posesie de 66%, dar nu au avut reușite pe tabelă. În minutul 50 din a doua repriza, gazdele au deschis scorul prin Miovski. După 8 minute, cei de la Aberdeen s-au desprins.

Reușita pentru PAOK a venit abia în minutul 73, prin golul înscris de Despodov, iar în minutul 84, preferatul lui Lucescu, Vieirinha a egalat. În minutul 90, Stefan Schwab avea să stabilească rezultatul final printr-un penalty, 2-3 pentru formația lui Răzvan.

PAOK este lider cu victorii pe linie în grupa G, urmată de Eintracht, cu 6 puncte. Aberdeen și HFK au câte un punct, remiza din disputa directă.

În prezent, tehnicianul român se află la al doilea mandat ca antrenor la PAOK. Acesta a semnat cu clubul pe 1 iunie 2021, însă mai antrenase echipa și în perioada august 2017 – iunie 2019.

Răzvan Lucescu a câștigat cu echipa din Salonic trei trofee în Grecia, campionatul în 2019 și cupa în 2018 și 2019. În cele 213 partide jucate, a câștigat 131 de meciuri, a remizat în 43 și a pierdut doar în 39 de meciuri.