Vestea momentului despre Rafa Nadal! Legendarul iberic, aproape de revenire. La ce turneu urmează să participe

Vestea momentului despre Rafa Nadal! Legendarul iberic, aproape de revenire. S-a aflat la ce turneu urmează să participe unul dintre cei mai mari jucători din istoria tenisului. Anunţul a venit în urmă cu puţin timp.

Rafa Nadal se întoarce pe terenul de tenis. Asta după o lungă perioadă în care a fost chinuit de accidentări.

Vestea momentului despre Rafa Nadal!

Rafa Nadal, care nu a mai concurat de la Brisbane, din ianuarie, a fost inclus pe tabloul turneului ATP 500 de la Barcelona. Acolo îl va înfrunta în primul tur pe italianul Flavio Cobolli, locul 63 ATP, relatează AFP.

Prezent la Barcelona încă de miercuri şi la tragerea la sorţi care a avut loc sâmbătă, spaniolul în vârstă de 37 de ani, coborât acum pe locul 646 mondial, a câştigat de 12 ori turneul de la Barcelona. Ultima dată a reuşit această performanţă în 2021.

Nadal, care a ajuns până în sferturile de finală la Brisbane în ianuarie, s-a retras apoi de la Melbourne. Asta din cauza unei accidentări la coapsa stângă. Apoi, el s-a retras de la Doha, Indian Wells şi Monte Carlo. A invocat, de fiecare dată, acelaşi motiv. A spus clar. „Corpul meu nu mă lasă”, a explicat Rafa, spre disperarea milioanelor de fani din întreaga lume.